... štýlová a praktická dekorácia na terasu a balkón

DIY: regál na bylinky

10.04.2018 | 

Indoorové záhradkárstvo je aj tento rok opäť v móde. Možnosti sú nekonečné: či už máme rastliny ako dekorátívny prvok na stene, celý regál kvetín ako rozdeľovač miestností, alebo ako praktická bylinková záhrada.

Teraz, keď sa už pomaly začína barbecue sezóna, prišla som s praktickým nápadom vhodným pre váš balkón alebo terasu – ozdobný bylinkový regál. 😊 Či už do šalátu alebo na grilované pokrmy, bylinky sú proste nevyhnutnosť!

Čo budeme potrebovať pre výrobu:

  • 3 drevené dosky so šírkou 14 cm, a dĺžkami 61 cm, 45 cm a 30 cm
  • vŕtačku vrátane vrtákov (priemer približne 10 cm)
  • 10 m dlhé lano (ja som použila konopné s priemerom cca 8 mm)
  • 8 podložiek (musí nimi prejsť lano)
  • 6 kvetináčov
  • meter, ceruzu a rezací nôž
  • sadenice byliniek

Postup pri výrobe regálu na bylinky:

Dosky na police s požadovanými dĺžkami 61 cm, 45 cm a 30 cm som si nechala narezať už priamo v obchode. Samozrejme, vy si môžete rozmery prispôsobiť individuálne podľa seba 😉

Otvory musíme vyrezať tak, aby nám potom do nich pasovali kvetináče. Ja som urobila otvory o priemere 10 cm. Pri vŕtaní odporúčam pracovať na pracovnom stole, alebo si materiál aspoň podložiť drevenou doskou. Bolo by tiež ideálne dosky, do ktorých budete vŕtať pripevniť k pracovnému stolu, alebo ak máte poruke niekoho, kto vám pomôže držať 😁

Pre lepší prehľad som urobila náčrt vzdialeností.

Keď máme vyvrtaných všetkých 6 otvorov, budeme potrebovať ešte otvory, kterými povedie lano po stranách dosiek. Ja som ich vyvŕtala 2 cm od krajov (viď obrázok).

Keď máme vyvŕtané všetky otvory po stranách, môžeme nimi prevliecť lano s celkovou dĺžkou 10 metrov, ktoré som predtým rozrezala na rovnaké dve polovice.

Začínajúc spodnou, najdlhšou doskou, prevliekame lano zdola nahor. Medzi doskami som sa rozhodla nechať vzdialenosť 25 cm, keďže rastliny potrebujú dostatok miesta pre rast. Ako podporu pre každú ďalšiu dosku som použila podložku a na lane urobila uzol (môžu sa použiť aj lanové svorky).

Keď sú všetky police navlečené a upevnené, všetky štyri laná je najlepšie na konci zviazať tenším povrazom alebo lankom. Takto môžeme neskôr regál ľahko pripevniť na stenu alebo strop s pomocou háčika.

Teraz už nám ostáva len vložiť požadované bylinky do kvetináčov a môžeme sa pripraviť na grilovanie 😄

Vyskúšajte to!

Mohlo by vás tiež zaujímať