Skvelý nápad na útulný kútik v detskej izbe!

DIY: típí pre deti

09.02.2018 | 

Ako si tak dobre pamätám z detstva, vždy sme sa radi hrali v jaskyni, stavali si bunkre, prístrešky a pod. Použili sme všetko, čo bolo k dispozícii: staré zvyšky nábytku, stoličky, kreslo, gauč, deky a vankúše. Zo všetkého sa dá stavať 😉

Kto by nechcel mať doma svoj vlastný útulný kútik v detskej izbe, napr. s indiánskym típí stanom? Deťom ponúka priestor na hranie, čítanie, alebo dokonca aj spánok. Ako si taký moderný indiánsky stan postaviť vám ukážem v dnešnom blogu.

Čo všetko som na stavbu típí použila:

  • 6 drevených tyčí (asi 180 cm dlhé a 25 mm v priemere)
  •  vŕtačku, nožnice, ceruzku
  •  lanko (asi 1m)
  •  3-5 kusov záclon (môžu sa použiť aj nepriehľadné závesy)
  •  umelé kvety na zdobenie
  •  osvetlenie
  •  prípadne tavnú lepiacu pištoľ

Pri výrobe típí som postupovala nasledovne:

Najdôležitejšou vecou je základ, čiže konštrukcia típí. Musí byť čo najstabilnejšia a musí tiež poskytnúť dieťaťu dostatočný priestor. Ja som použila 6 guľatých tyčí z dreva s dĺžkou asi 1,80 mm a priemerom asi 25 mm.

Aby bola zaistená stabilita, je potreba tieto drevené tyče na hornej strane zviazať. Predtým ale musíme vyvŕtať do každej tyče v rovnakej výške otvor. Skrz otvory prevlečieme kúsok povrazu alebo kábelu a veľmi pevne zviažeme.

Konštrukciu típí umiestnime na vybrané miesto a skontrolujeme, či sú všetky tyče v rovnakej vzdialenosti. Pokiaľ nemáte pod konštrukciou koberec, je dobré pod tyče použiť protišmykové podložky.

Steny típí som sa rozhodla urobiť z hotových záclon. Z 3 až 5 záclonami pokryjete celú konštrukciu. Ja som použila hotové záclony s pútkami, ktoré som jednoducho prevliekla vrchnými časťami tyčí. Pokiaľ nemáte záclony s pútkami alebo otvormi, môžete ich pripevniť štipcami na prádlo, šnúrou alebo lepidlom.

Rozhodla som sa pre hravé a romantické típí pre dievčatá v bielej a ružovej farbe, preto som biele záclony vyzdobila umelými kvetinami rovnakých farieb. Už nám chýbajú len rozprávkové svetlá. Tie najviac pasujú ku vchodu a do zadnej časti típí (najlepšie sú svetlá na batérie).

Do vnútra ešte umiestnime mäkké plyšové kožušiny, veľa vankúšov a máme hotovo!

Kto by nechcel ísť dnu a zdržať sa 🙂

Vyskúšajte to!

Mohlo by vás tiež zaujímať