... Duch domu s varechou v ruke

Kuchyne v priebehu času

16.05.2017 | 

Ahoj, ahoj, to som zase ja, Vaša Mia.

V každom mojom príbytku, bola pre mňa najobľúbenejšou miestnosťou kuchyňa. Pretože, čím krajšia kuchyňa, tým lepšie sa pripravujú pokrmy, a, samozrejme, ešte príjemnejšie sa jedia! Napriek všetkým povestiam a legendám… duchovia vedia prijímať potravu. Takže môžem aj ja naplno vychutnávať všetky pôžitky z tohto sveta a nepriberať – ha!

Chcete vidieť, ako to vyzerá, keď varím ja? Kliknite sem 😛

kuchyna2

Kuchyňa predtým a teraz

Mnoho farieb a plná chladnička. Nebolo tomu ale vždy tak, viete si to vôbec predstaviť? V dnešnom svete asi nie. Ja však ešte môžem porovnávať.

Nielen pre mňa, ale aj pre mnoho ďalších ľudí je kuchyňa najdôležitejšou súčasťou bytu. Ľudia sa tam stretávajú niekedy viac, než v obývacej miestnosti. Či už kôli vareniu niečoho chutného, ale aj len tak, aby sa mohli medzi sebou porozprávať. Aj tu sa mnohé zmenilo. Až do prvej svetovej vojny rodiny totiž vlastnili slúžky, ktoré sa zvyčajne starali o domácnosť, čiže samozrejme aj o chod kuchyne, ktorá zahŕňala aj stravovanie pre celú rodinu. Kuchyne museli byť dostatočne veľké, aby sa tam všetci vošli. Pani domu za pecou nebolo nikdy vidieť, bola výhradne zodpovedná za blaho svojho manžela a výchovu detí.

V povojnovom období sa všetko radikálne zmenilo. „Pravá žena“ sa musela vedieť postarať o rodinu kompletne: varenie, upratovanie, stráženie detí – všetko muselo byť tak, aby bol manžel spokojný. Zrodila sa žena v domácnosti. Veľkosť kuchyne sa zmenšila a bola určená výhradne už len ako samostatné pracovné miesto.

kuchyna-sk

Ako vidíte, postavenie nás žien v kuchyni prešlo veľkými zmenami. Dnes je kuchyňa miesto, ktoré chceme zdieľať s viacerými ľuďmi a preto nám záleží na tom, aby vyzerala krásne, zariaďujeme si ju do svojho vlastného štýlu. Čo je ale v dnešnej dobe najlepšie: varenie prebieha pokojnejšie, pohodlnejšie a čo je ešte lepšie „kráľovstvo žien“ už dávno dobyli muži. Na svojich cestách som videla niekoľkých mužov, ktorí sa v kuchyni zvŕtali lepšie než akákoľvek žena.

Vždy ostanem nažive,

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať