... od jazzovej hudby v zapadnutých krčmách k domácemu baru

Mia a história baru

30.05.2017 | 

New York, 1920. Sivá ponurosť. Hmla sa plazí ulicami, z poklopov kanálov stúpa horúca para. V úzkej bočnej uličke ktosi kráča, na okamžik sa otvoria malé nenápadné dvere a kráčajúci, ticho si mrmlajúc, v nich okamžite zmizne. Cez ťažký zvuk západky a zámku na dverách von preniknú tlmené zvuky hudby, trumpety a smiechu. To, čo znie v úvode ako zlovestná scéna z mafiánskeho Hollywoodskeho filmu – v skutočnosti sa jedná o okamih pred zrodením baru. ☺ ?

 bar-sk

Prísne zákazy

20. roky boli považované za „zlaté dvadsiatky“ popretkávané nádhernou jazzovou muzikou a ďalšími významnými umelcami. 16. januára 1920 bol v Amerike vydaný prísny zákaz alkoholu. Nebolo ho možné kúpiť ani v hostincoch ani v obchodoch, ľudia však boli vždy vynaliezaví. Naďalej sa stretávali v takzvanej „Speakeasys“, malej zapadnutej krčme, kde sa dal zohnať alkohol ilegálne. A ja, dobrodružná a neskrotná Mia, som využila svoju neviditeľnosť a chodila som od baru k baru a miešala si prvotriedne koktaily.

 

Z domova

Nič ideálne ale nevydrží večne – po asi 100. razii som ostala naštvaná a tak som musela premýšľať o riešení. Schmatla som svoje veci, v rýchlosti som si do tašky prihodila aj koktejlovú miešačku a uchýlila sa neohlásene do jedného podkrovia jedného príbytku. Tam som zistila, že obyvatelia majú uložené zakázané fľašky alkoholu vo vani. Náhle mi napadlo: prečo si nevytvoriť útulný bar vo svojom vlastnom dome? Z toho, čo začalo ako malý pokus, sa čoskoro stalo mimoriadne populárnym trendom: Krátko nato mal takmer každý z New Yorku malý bar, z kterého mohol ponúkať svojim hosťom čerstvé nápoje bez toho, aby musel mať strach z pokút a razií.

bar2
Servírovací vozík Cuisine
bar3
Barový stôl Durham

Potešenie z baru

Našťastie, tento zákon už dnes neplatí, ale výhody domáceho baru ostali: malá útulná pohovka s malým barovým stolom a moderným vybavením kuchyne s farebnými pohármi a fľašami vyzerájú naozaj elegantne, no nie? A namiešať si doma to, čo nám najviac chutí… na nezaplatenie. Ja mám doma zariadenie z Möbelix a niektoré kúsky naozaj pripomínajú New York v roku 1920…

bar1
Barový stôl Remy

Na zdravie!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať