Predtým a teraz

Mia a praktickí kuchynskí pomocníci

07.03.2018 | 

Uf! Pri príprave posledného 3 chodového menu som sa teda poriadne zapotila. Čože? Vy tiež? Potom by ste mali asi uvažovať o zadovážení nejakých kuchynských pomocníkov. Ja som sa síce rozhodla pre kuchynský tréning dobrovoľne (aby som mohla o to viac jesť), ale v súčasnosti existuje množstvo kuchynských pomôcok a spotrebičov, ktoré uľahčujú prácu.

Kuchynské pomôcky za starých čias

V mojom čase, asi tak pred 200 rokmi sa používali ťažké hrnce a panvice, s ktorými sa manipulovalo buď na kamenných sporákoch alebo na otvorenom ohni. Bolo dosť pracné ich potom vyčistiť. Prvé moderné kuchynské prístroje v podobe elektrických sporákov, chladničiek, mixérov a umývačiek riadu sa začali objavovať až na začiatku 20. storočia. Od dvadsiatych rokov 20. storočia sa pomaly presúvali do domácností a pomáhali ľuďom s každodennou prácou. Hriankovač a mikrovlnná rúra poctivo plnili naprogramované úlohy a ženy v domácnosti sa konečne mohli trochu uvoľniť. Veľmi veľa sa za ten čas toho v kuchyniach udialo. Pravdepodobne najväčšou zmenou bolo, že sa muži začali čoraz častejšie podieľať pri varení.

Moderné „kitchen stories“

Ako vyzerá naša kuchynská rutina dnes? Ráno vstaneme a zapneme rýchlovarnú kanvicu alebo kávovar. Vajíčka necháme smažiť alebo variť na sporáku, zapneme toastovač alebo hriankovač, prípadne si raňajky poskladáme zo surovín, ktoré máme už pripravené v chladničke. Niektorí z nás si radi doprajú čerstvú ovocnú šťavu z odšťavovača, alebo smoothie, a až potom idú do práce. V čase obeda alebo popouludní už je predhriata rúra napr. na chutné lasagne alebo koláč, pri ktorom nám pomáha kuchynský robot. Vo večerných hodinách nám poslúži na ohrev večere mikrovlnka, a umývačka riadu už tiež pracuje na plné obrátky. Život bez týchto pomocníkov je už pre nás nepredstaviteľný, však? Dávajú nám čas robiť v živote veci ešte dokonalejšie, napr. aj samotné jedlo.

Nie nadarmo sa hovorí, že v kuchyni sa konajú tie najlepšie párty.

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať