...teraz nastal okamih pravdy!

Mia a príbeh hodín

28.04.2017 | 

Uvažovali ste už niekedy o tom, ako vlastne vzniklo počítanie času? Prečo máme letný a zimný čas? Kto vynašiel hodiny? Mám pre vás odpovede!

Tik tak tik tak

Nemáme radi, keď sa posúva čas, ale má to jednu praktickú výhodu: viac svetla cez deň, čiže viac času. Niekedy, v roku 1916 som strašila po Európe, pozabudla som sa, náhle sa zotmelo a ja som zablúdila. Tak som zopár ľuďom našepkala do ucha, aby posunuli čas a oni čoskoro prišli s touto myšlienkou „sami od seba“. Výsledok? Viac slnka, viac hodín svetla a nižšie náklady na elektrický prúd. Veľmi praktické, však? Týmto som vám objasnila časový prechod, ale hlavná otázka znela: Kto vlastne vynašiel hodiny?

Vznik hodín

Prví boli údajne Egypťania, a to zhruba v období 4000 pred n.l.: ich kruhový dizajn, ktorý symbolizuje slnečnú cestu spolu s úsekmi označujúcimi jednotlivé hodiny používame dodnes. Vývoj pokračoval využitím vodných, presýpacích aj mechanických hodín. Mechanické hodiny boli po dlhú dobu nepresné, až na konci 18. storočia ich začali vylepšovať. Našli si miesto aj vo vrecku odevu: vreckové hodinky sa stali módnym doplnkom a šperkom, takže som si ich tiež s radostou zaobstarala. To som sa nasmiala, keď moje hodinky tikali a všetci ľudia sa divili tomu zvuku, lebo ma nevideli. Cha! Neviditeľnosť má neskutočné výhody! 😀

lWOQ74SiJL0Bo8yUEVVe8_YeNBk
Nástenné hodiny Andrea
Eu2A09086r0Mje5m-WYvFK-LY3A
Nástenné hodiny Sea

Ako tikajú hodiny dnes

Hodiny v 21. storočí sú stále aj umeleckým dielom a ich presnosť núti nás, neorganizovaných duchov (ako som ja), byť dochvíľnými. Pre tých, ktorí majú občas problém s dodržiavaním dohodnutého času, funguje veľa moderných vymožeností: budík v spálni, jednoduchý kuchynský časovač, extravagantné hodiny do obývacej izby, či praktické náramkové hodinky. Treba mať čas na dohľad, pretože je drahocenný, pokiaľ nie ste nesmrteľným duchom, haha!

wanduhr-SK

Teraz už prídem všade na čas!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať