Aj duchovia si vedia užiť prírodu

Mia ide na piknik

26.06.2019 | 

O tom, že milujem pobyt v prírode, som už písala v niekoľkých svojich blogoch. Myslím, že pobyt v exteriéri, či už doma na záhrade alebo na výlete mimo domova by mali ľudia robiť častejšie (aj duchovia, hihi). Nielen večer na záhradnej párty, o ktorej som písala minule, ale aj cez deň by sme si mali dopriať čo najviac čerstvého vzduchu. Piknik bol vždy jeden z mojich obľúbených činností pri peknom počasí. Posedenie a stravovanie s priateľmi je vždy príjemné a zábavné v akomkoľvek prostredí, avšak sedieť v tráve pod jasným nebom v harmónii s prírodou má vždy väčšie čaro. Ale kam až siaha história piknikov? Odkiaľ slovo piknik pochádza?

Príbeh pikniku

Stravovanie vonku v prírode funguje už tisícročia, ale výraz „picnic“, ktorý vznikol v Anglicku, poznáme až z 19. storočia. Anglická kráľovná Viktória milovala kráľovské výlety, na ktorých nesmeli chýbať ani plné piknikové koše, ktoré majú, mimochodom, tiež „rodisko“ vo Veľkej Británii. Ku klasickému kráľovskému pikniku patrila prestretá deka na tráve s rôznymi dobrotami. Nechýbali ani príbory a pekný jedálenský servis. Nezávidím tým ľuďom, ktorí to museli všetko nosiť 😀

Avšak termín „pique-nique“ sa pred 200 rokmi objavil už vo Francúzsku, znamená niečo ako „vziať si malé občerstvenie so sebou“. Dokonca aj starí Gréci a Rimania mali pre fenomén jesť a oslavovať vlastné termíny (Eranos a Prandium). Neexistoval nejaký určitý koncept pikniku, bol opisovaný či dokonca maľovaný, nikdy však priamo pomenovaný.

piknik

Ako vyzerá piknik dnes?

Síce uprednostňujeme pri výletoch viac opekanie, niektorí z nás obľubujú občerstvenie bez dymovej clony. Čo nemôže chýbať na takom pikniku? Dobre prepravovateľné pokrmy ako sú pečivo, klobása, syry a ovocie, ale aj termoska s dobrým čajom alebo kávou a chladené nápoje. Ja obzvlášť milujem sendviče, ktoré nesmú chýbať pri žiadnom z mojich piknikov! Pre väčšie pohodlie sú potřebné nejaké vankúšiky a deku. Tá by mala byť dostatočne veľká. Pokiaľ ide o jedálenský servis, ja uprednostňujem ľahké a nerozbitné materiály. Nezabúdajme na ochranu pred slnkom: slnečné okuliare, tieniacu plachtu alebo nájdime miesto na piknik priamo pod stromami. Nič nie je totiž lepšie, ako si po dobrom jedle pokojne zdriemnuť v tieni.

Ako hovorievala kráľovná Viktória: „Keep calm and go for a picnic!” alebo som to vyslovila prvá ja? 😉

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať