...Veľa dreva, jemné a elegantné tvary

Mia o láske k Škandinávii

30.01.2017 | 

Dobrý deň, moji priatelia. Ako už viete, rada straším kdekoľvek na svete. Žiadna krajina nie je predo mnou v bezpečí, rada objavujem a tvorím nové veci, a to takmer každý deň. Existuje veľa krásnych miest na svete, ktoré stojí za to vidieť, ale na mojom zozname sú tri krajiny na samom vrchole: Dánsko, Švédsko a Nórsko. Dohromady tvoria, z kultúrneho hľadiska, Škandináviu.

Nádherná krajina s ohromujúcou scenériou, priateľskí ľudia a fantastická divoká zver. Pretože som vo svojom živote (ducha) chcela vždy vidieť soba, tak som sa tentokrát rozhliadla nielen po ľudských príbytkoch, ale zavítala som aj do prírody. Aby som prilákala svojich nových chlpatých priateľov, tak som si dokonca obliekla môj vianočný červený sveter so „sobím psom“. Ako môžete vidieť na nasledujúcom dovolenkom obrázku, bola som s touto taktikou, k mojej nespútanej radosti, veľmi úspešná.

Mia_Scandinavian2
Mia so sobom

Ale teraz späť k ľudskému životu – jeho príbytku. Škandinávci sú veľmi folkovo založení a nepotrpia si na zbytočné ozdôbky. To sa tiež odráža v ich obývacích izbách. Dokonca aj škandinávski dizajnéri majú srdce na správnom mieste. Je pre nich veľmi dôležité, aby boli ich návrhy cenovo dostupné, ale aj užitočné a zaujímavé.

Jemné tvary a prírodné materiály

Motto škandinávskeho štýlu bývania možno opísať tromi slovami: „Keep it simple“. Škandinávci sú predovšetkým praktickí, vzhľad nábytku je až na druhom mieste: jednoduchý dizajn s ľahkými tvarmi a živými farbami. Pri výbere materiálov volia obnoviteľné prírodné produkty, drevo je najdôležitejším základom. Severské lesy sa pýšia hojnosťou stromov, ponúkajú veľké množstvo druhov exemplárov, tými najideálnejšími na výrobu nábytku sú napr. borovica, smrek a breza. Ďalšími obľúbenými materiálmi sú ručne spracovaná bavlna, ľan a koža. Okrem toho, tiež využitie skla a porcelánu má v škandinávskych krajinách dlhú tradíciu.

Durham

Živé farby, pastelové odtiene a prírodná potlač

Aby škandinávci prečkali dlhé, chladné a tmavé zimy, majú vo svojich príbytkoch farebný nábytok. Jasné farby, ako sú napríklad biele a svetlosivé tóny, sú kombinované s pastelovými a výraznými odtieňmi. Typické sú prírodné motívy, ako sú stromy, rastliny a domáce zvieratá s mimoriadne peknou grafikou.

skandinavia

Prenesme Škandináviu aj do našich domovov

Škandinávsky interiérový štýl sa mi páči najmä pre svoju nadčasovosť a možno ho kombinovať so všetkými ostatnými smermi dizajnu. Je preto ideálnym základom zariadení pre celý byt. Tu je návod:
Nábytok by sa mal skladať ideálne zo svetlého dreva s bielymi prvkami. Tým najvhodnejším u nás v Möbelixe je nábytok Durham. Bytový textil, ako sú koberce a záclony, by mali byť vybrané v jednoduchých farbách. Tkaný koberec Annika v živých zemitých tónoch sa dá báječne kombinovať. Keď príde na dekorácie, tak je všetko dovolené. Zvlášť elegantné sú dekoratívne predmety geometrických tvarov, ako je napríklad dekoračná miska Siri, alebo hodiny kovového vzhľadu, ktoré vyzerajú vkusne a elegantne.

skandinavia-SK

No, čo hovoríte na škandinávsky štýl teraz?

vaša mia

Mohlo by vás tiež zaujímať