Menej je niekedy viac!

Mia objavila minimalizmus

18.08.2017 | 

Moji drahí,

práve som sa vrátila z ročného snemu duchov domu v Berlíne a nemôžem sa dočkať, až vám prezradím všetky najnovšie klebety. Témou č. 1 bol staronový trend, ktorý sa šíri Európou ako búrka: minimalizmus. Zvedavec, akým som ja, chce okamžite niečo také vidieť na vlastné oči. V tomto veľkomeste nebolo ťažké nájsť byt v minimalistickom štýle. Obyvatelia boli veľmi príjemní a milí, srdečne ma vítali. Ak si myslíte, že minimalisti sú úzkoprsí odporcovia konzumného sveta, tak ste na omyle. Odkiaľ minimalizmus pochádza a čo vlastne predstavuje, vám poviem hneď teraz.

História minimalizmu

Koncept minimalizmu vznikol v súvislosti s architektúrou 20. storočia. Tento funkčný a pragmatický štýl sa objavil v Spojených štátoch v roku 1960, a na začiatku sedemdesiatych rokov sa začal šíriť ďalej. Architekti a stavitelia sa snažili dať svojim stavbám v jednoznačných a geometrických tvaroch výraznosť a prehľadnosť. Minimalistický štýl sa stal nakoniec tak populárnym, že sa dokonca prelial do ďalších umeleckých sfér života. Dnes zažíva opäť renesanciu. Je logické, že čím viac je náš život zložitý a hektický, tým viac túžime po jeho jednoduchosti. Kto má rád tento štýl, ten šetrí nielen peniaze, ale aj čas a nervy, a navyše sa snaží udržiavať svoje veci čo najdlhšie v dobrom stave.

Minimalistické bývanie s atmosférou

Chcete nastaviť svoj vlastný domov do minimalistického štýlu? Žiadny problém! V podstate si položte len jednu otázku: Čo v skutočnosti naozaj potrebujete? Nezáleží, či si zvolíte elegantnú klasiku alebo moderný minimalizmus. To, čo je dôležité, je kvalita nábytku. Dokonca aj Coco Chanel kedysi povedala: „Minimalizmus je kľúčom k naozajstnej elegancii.“ Táto módna ikona mala skutočné potešenie z redukovaných foriem a kvalitných materiálov nového trendu nábytku. Nielen, že tento štýl vyzerá nóbl, ale dodáva priestoru úplne nový život. Navyše pri koncentrácii nám umožňuje sa plno sústrediť, nič nás nerozptyľuje, a to neznie zle, však?

Minimalistický dizajn

Jednoduché formy s takmer úplnou absenciou dekoratívnych prvkov. Minimalistický štýl čerpá z materiálov ako sú kov, sklo, betón a oceľ. Napríklad kovové stohovateľné stoličky. Alebo chladné stropné svietidlo z betónu, ktoré dodá každej izbe moderný nádych? Čo sa mne osobne páči, tak je nábytok vytvorený z paliet. K minimalizmu sa vzťahujú ešte jemné a pokojné farby, netreba ich ničiť krikľavými odtieňmi. To je asi tak všetko, čo chcem, v duchu minimalizmu, povedať.

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať