Teraz to bude o vianočnom stromčeku

Mia odpočítava dni do Vianoc

10.12.2018 | 

Konečne sa to blíži: najlepší čas v roku! Viem, už ma chytá vianočná horúčka, ale jednoducho si neviem pomôcť. Tento sviatok pohody, radosti a lásky je pre mňa všetkým a robí ma neskutočne šťastnou. Sladké vône sa šíria vzduchom, všade je vidieť okrasné dekorácie, sviatočný lesk a všetci, starí aj mladí sa spolu slávnostne stretávajú okolo vianočného stromčeka. Moje srdce pri takomto pohľade jasá. Preto chcem venovať dnešný blog práve vianočnému stromčeku.

História vianočného stromčeka

Vianoce bez vianočného stromčeka sú pre nás už nemysliteľné, aj keď tradícia zdobenia stromčeka tak, ako ju poznáme dnes je stará asi len 200 rokov a je verejne známe, že k nám prišla z Nemecka. Stromčeky a vetvičky stromov sa ale vyskytovali už oveľa skôr v rôznych starovekých kultúrach, ktoré oslavovali slnovrat a božstvá s ním spojenými. Na Slovensku sa vianočné stromčeky začali objavovať v mestách koncom 18. storočia. V 19. storočí potom vznikla tradícia zdobiť veľké stromy aj na námestiach. Domy sa ale vetvičkami, slamenými ozdobami, perníčkami, orechmi či sušeným ovocím u nás ozdobovali ešte oveľa skôr.

Zdobenie stromčeka

Každý rok, podobne ako mnohí iní, aj ja si dávam námahu s hľadaním dokonalého stromu. Nie príliš veľký, nie malý, hlavne aby bol hustý a zelený. A aby to bol ihličnan 😀 Akonáhle mám splnenú túto úlohu, prichádza na rad moja oblúbená činnosť: ozdobovanie. Či už zvolím červeno-zlatú klasiku, modernú modro-striebornú alebo romantické ružové farby, mne sa páčia všetky. Klasický zelený stromček však v posledných rokoch zažíva silnú konkurenciu, pretože obyvatelia menších bytov si obľúbili priestorovo úspornejšie riešenia v podobe stromčekov z drôtov, kovu, dreva, svetiel či dokonca políc. Kto by im to mohol zazlievať? Je toľko krásnych variantov, ktoré sa dajú dokonca vytvoriť vlastnými rukami.

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať