Škandinávske Vianoce

Mia oslavuje Vianoce po škandinávsky

19.12.2017 | 

Ahoj, som tu znova! Práve som sa vrátila z Dánska, kde som bola ochutnávať vianočné pivá. Trošku viac ma to chytilo, priznávam, ale na svoju obhajobu musím povedať, že tie pivá boli tak dobré a chutili ako sladké drievko, nešlo im odolať.

Som tak trochu fanatik do cestovania, tak som sa po roku opäť vrátila do mojej obľúbenej Škandinávie. Takmer pred rokom sa mi splnil sen, podarilo sa mi vyfotiť so sobom 🙂 O mojej poslednej ceste si môžete prečítať v článku: Mia o láske k Škandinávii.

Tentokrát som sa chcela dozvedieť viac o miestnych vianočných tradíciách. Chcela som získať nové informácie a inšpirácie z hľadiska Vianoc a vianočných ozdôb.

Ako sa slávia Vianoce v Škandinávii

Vopred musím poznamenať, že nielen my preberáme zo Škandinávie ich zvyky, ale aj oni prevzali toho mnoho z okolitého sveta. Napríklad také sviečky alebo adventné vence. Vo Švédsku sa tradične každý rok tancuje okolo vianočného stromčeka, a navyše sú ponechané všetky okná a dvere otvorené pre priateľov, aby do nich mohli podávať darčeky. V Nórsku zas kvôli nedostatku denného svetla zdobia svoje dvory a záhrady nespočetným množstvom rozprávkových svetiel, zatiaľ čo vo Fínsku sa nesmie vynechať každoročná sauna 24. decembra. Čo majú však všetky tieto krajiny spoločné? Všetci oslavujú 13.12. tzv. Luciafest, festival slnovratu vedený Lucia Bride, ženou zdobenou sviečkami. Jedná sa o veniec alebo korunu so sviečkami nosenej na hlave, skúste si niečo o tom vyhľadať, je to naozaj veľmi zaujímavé!

Interiérový trend: Skandi Christmas

Čo môžeme od škandinávcov očakávať z hľadiska interiérovej technológie? Čo sa týka výzdoby, platí to isté ako pri zariaďovaní: menej je viac. To však neznamená, že bude príbytok ochudobnený o poriadnu vianočnú atmosféru. Kožušiny, sviečky a pletené materiály tvoria útulnosť, betónový vzhľad, biela farba a drevené prvky na druhej strane sa postarajú o minimalistický nádych. Kto nemá priestor na vianočný strom, môžu si pomôcť kovovou verziou, tak isto adventný veniec môže byť keramický alebo drevený. Dekoračné jelene vytvárajú atmosféru zimnej krajiny.

Je čas Vianoc!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať