It`s tea time!

Mia robí čajovú párty

09.08.2018 | 

Síce vyzerám mlado, ale môj pravý vek sa dá dosť často odpozorovať na základe môjho rozprávania a písania blogov. Hlavne pri popíjaní šálky s obľúbeným čajom sa rada zasnívam a rozpoviem o mojich starých časoch. Vtedy je možné mojich 225 rokov ľahko rozpoznať. Najviac obľubujem popíjanie čaju v popoludňajších hodinách, tiež nazývaný ako „čaj o piatej“. Že to nie je vaša parketa? S mojim príbehom vás určite presvedčím, aby ste si urobili aspoň jednu šálku skvelého čaju.

Kanvica na čaj Shakti
Čjová sada Roseanne

May I have some Tea, please?

Už samotný nadpis prezrádza, že tradícia pitia čaju pochádza zo Spojeného kráľovstva. Drahý čaj sa dovážal do Anglicka z Číny a bol určený len pre vyššiu vrstvu a na zvláštne príležitosti. Kráľovná Anne v čaji objavila skvelý ranajkový nápoj, ktorý sa dostal k strednej a nižšej pracujúcej vrstve až od polovice 18. storočia. Spoločenskú udalosť z posedenia pri čaji urobila až vojvodkyňa Anna z Bedfordu. Tradične sa podával na nízkom čajovom stolíku s chuťovkami (malými sendvičmi) medzi pätnástou a sedemnástou hodinou. Britovia zvyčajne volia čierny čaj bez cukru a s mliekom. Dodnes sa ľudia pýtajú, či sa má ako prvé do šálky naliať mlieko alebo čaj. Mne je to jedno, pre mňa je dôležité, aby sa k čaji podávali koláčiky s džemom 🙂

Na dobrý čaj si treba počkať

Ani v našich zemepisných šírkach sa nemusíme zriekať domácich čajových posedení. Popri lahodnej chuti čaju (môj obľúbený je s mliekom alebo smotanou) je pre naladenie atmosféry dôležitá aj slušná čajová súprava. Či už jednoduchá biela, s kvetinovými alebo inými vzormi, je to na vkuse každého z nás. Podstatné je mať samozrejme tých správnych hostí, a tiež dostatok času. Pretože ani Briti sa pri svojej popoludňajšej šálke nestresujú. Všetko musí byť pripravené v kľude a predovšetkým s radosťou.

Dajte si šálku čaju!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať