Káva ako prvá!

Mia rozpráva príbeh o káve

22.01.2018 | 

Ako každý iný, aj ja vstávam skoro ráno. Posun času mi ale nerobí dobre, takže so vstávaním mám trošku problémy. Jediná vec, ktorá mi pomáha? Veľká šálka kávy. Bez nej mám ráno akurát tak veľké „depresso“. U väčšiny z vás to vyzerá podobne, však? Keď príde na prípravu, ja som zo starej školy, takže mám rada normálnu filtrovú kávu, ktorej sa len tak nevzdám. Hmmm, už len tá vôňa ma zobudí. Nie vždy sa však denná spotreba kávy požadovala za samozrejmosť. Takže vám opäť prezradím niečo z histórie.

Kde káva rastie

Počiatky našej obľúbenej kávy pochádzajú z Etiópie, tam sa prvýkrát objavila v 9. storočí. Bola údajne objavená pastierom, ktorého ovce boli plné energie po tom, čo zjedli surové kávové zrná. Odtiaľ káva našla svoju cestu cez arabský svet aj do Európy, v ktorej sa prvé kaviarne otvorili v 17. storočí. Napr. v takej Viedni boli tak rozšírené a populárne, že sa stali súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Pred 400 rokmi sa tak súčasťou posedenia pri káve stalo aj čítanie novín, či preberanie najnovších klebiet.

Káva denne – alebo dve, alebo tri …

Od vône cez pečenie až po prípravu existujú rôzne preferencie týkajúce sa požívania kávy. Ale jedna vec je vždy rovnaká: Káva je považovaná za malý luxus, ktorý sa nami oslavuje hlavne ráno a popoludní. A ako sa ešte viac tešiť z dobrej kávy? Pekným kávovým servisom! Z pekných pohárov s potlačou a motívmi kávy to chutí predsa len trochu lepšie. A pre skutočných „kávičkárov“ a kávových maniakov sú k dispozícii aj iné doplnky, ktoré vytvárajú tú správnu atmosféru. Ale čo by podľa mňa ku káve nemalo chýbať: Veľký kúsok koláča – staré pravidlo duchov 👻

S kávou som vždy v pohotovosti

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať