...BUĎ SVETLO!

Mia v lampovej horúčke

25.11.2016 | 

Dnes sa musím k niečomu priznať: často mávam lampové horúčky. Väščinou to nastane, keď prídem k nič netušiacim obetiam do bytu a tam zbadám tak krásne lampy, že nemám slov – a to je už čo povedať. Nie vždy boli lampy tak krásne, ako majú teraz v Möbelixe. V priebehu rokov museli prejsť mnohými zmenami – a ja tiež!

Od sviečky k lampe

Po dlhú dobu bolo jediným svetlom pre ľudí slnko. Ďalším zdrojom bol oheň, potom sa postupne začali používať olejové a lojové lampy, ktoré priniesli do ľudských domovov svetlo a život. Ľudia v stredoveku boli závislí predovšetkým na sviečkach, dokážete si to predstaviť? Dokonca aj na konci 18. storočia, keď som ešte pracovala ako slúžka, pokiaľ som chcela v noci na záchod, ako prvé som musela zapáliť sviečku. To bolo jednoducho nepraktické!

Objav uhlia, ropy a zemného plynu spôsobil trochu svetla na konci tunela. Zápach bol ale dosť nepríjemný a otvorený plameň navyše dokázal byť naozaj nebezpečný. Neraz som sa popálila…

leuchten_kerzen_retro

Elektrina na vzostupe

Ako duch domu som chcela zaistiť, aby ľudia konečne uvideli svetlo. V roku 1879 som sa presťahovala na niekoľko mesiacov k Thomasovi Edisonovi. Ten muž bol génius, ale tie dlhé dni v dielni boli naozaj nudné! Keď som si potom z dlhej chvíle len tak začala hrať a krútiť s vláknom a závitom, on konečne objavil svoj (môj) geniálny vynález: jednoducho usadil vlákno do prvej žiarovky! Nie je zač, ale ja by som radšej z toho vyrobila natáčky…

Otázka štýlu

Od tejto chvíle mali ľudia v domoch pravé svetlá a skúšali všetky možné štýly.
Napríklad tradičný vidiecky štýl: Zdobené modely v teplých farbách a s gýčovými vzormi boli mimoriadne populárne. V 20. storočí sa uchytil štýl „Bauhaus“: Jednoduché geometrické tvary s absenciou ozdôb boli veľmi obľúbené a riadili sa mottom: „form follows function“ – „forma nasleduje funkciu“. V súčasnej dobe všetky tieto štýly zažívajú renesanciu a lampy sú kombinované tradičnou formou s modernou technológiou.

Dekoratívna sviečka

Medzi najmodernejšie lampy stále patria – verte či neverte – sviečky! Žijú naozaj večne. Či už na konferenčnom stolíku, vedľa vane alebo na terase: sviečka si našla svoje miesto v 21. storočí. V minulosti bola nevyhnutnou súčasťou každodenného života, teraz je to hlavne romantická dekorácia, ktorá premení každú obyčajnú večeru na tú pravú večeru pri sviečkach.

lampenfieb-sk

Vždy ostanem živá,

VAŠA MIA

 

Mohlo by vás tiež zaujímať