Dánsky životný štýl očami ducha domu

Mia v obklopení Hygge

06.03.2019 | 

Prídavné meno „hyggelig“ znamená „pohodlné“ alebo „príjemné“ a pochádza z Dánska (no, v skutočnosti vlastne z Nórska… ale o tom neskôr), je odvodené od podstatného mena „Hygge“, ktoré patrí k miestnemu životnému štýlu ako hviezdy na oblohu. Možno patria dáni medzi najšťastnejších ľudí na svete z toho dôvodu, pretože sú zameraní na koncept Hygge?

Dánske pohodlie

Slovo „hygge“ máme odjakživa zakotvené ako dánsky výraz. Snažila som sa urobiť nejaký prieskum o tom, čo by to mohlo znamenať. Môže to byť napríklad krásna a teplá žiara sviečok, večer s priateľmi alebo rodinou, ale aj útulné miesto na čítanie je to správne „hygge“. V skratke, všetko, čo je pohodlné alebo vytvára príjemné prostredie je „hygge“.

Pre všetkých z nás je „hygge“ niečo typicky dánske. Ale pri mojich cestách po škandinávii som však niečo zistila: Slovo a pocit „hygge“ pochádza pôvodne z Nórska. Až v 18. storočí sa tento pojem objavil prvýkrát v dánskom spisovnom jazyku a odvtedy je pre nich už nepostrádateľný (a o Dánoch je známe, že nejaké slovo nevypustia len tak pre nič za nič, hihi).

Hygge domov

„Hygge“ znamená pre každého niečo iné. Môžete použiť veľa rôzneho čalúnenia a prikrývok, ktoré zaplnia jednoduchý domov a urobia ho pohodlnejším. Posedenie pri rôznych jedlách a pokrmoch prestretých na krásnom porceláne alebo keramike (najlepšie vo svojej obľúbenej farbe) posilňujú vzťahy medzi priateľmi alebo rodinou. Pre niekoho sú spríjemnením dekoračné prvky (regály, rastliny, sviečky alebo kvetiny,…), pre niekoho je to útulný čítací kútik s dobrou knihou a šálkou čaju. Koniec koncov, pod pojmom „útulnosť“ si predstavuje každý z náš niečo iné a každý si musí nájsť to svoje pravé „hygge“ len pre seba. A navyše, musíte sa aj „hygge“ cítiť, aj keď je ťažké tento pojem definovať.

Môj špeciálny tip pre vás: Vytvorte si „núdzovú hygge lekárničku“, v ktorej bude vždy pripravená plyšová prikrývka, teplé ponožky, čokoláda alebo sušienky, dobrá kniha alebo obľúbená hudba. Takže budete mať doma poruke vždy všetko potrebné, aby ste sa cítili naozaj dobre a užívali si „hygge“.

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať