Servítková technika trochu inak

Nažehlovacie obrázky domácej výroby

03.07.2019 | 

Spomínam si ešte na klasické vyšívané nažehlovačky, ktorými sa zakrývali najmä diery na detskom oblečení. Malo to praktický účel, ale tiež to bolo aj veľmi štýlové, veď kto by nechcel mať na džínsoch obrázok dinosaura či autíčko? 😉

Dnes si urobíme nažehlovačky trochu iným a jednoduchším spôsobom. Nebudeme zakrývať žiadne diery, ale vyzdobíme si textílie trendy motívmi. 😅

Čo všetko budeme potrebovať:

  • servítky s požadovaným motívom
  • textil, najlepšie v bielej farbe ( napr. tričko, poťah na vankúš alebo posteľnú bielizeň, obrus,…)
  • žehličku
  • potravinovú fóliu
  • papier na pečenie
  • nožnice

domace-nazehlovacie-obrazky

Postup nažehlovania:

Pripravíme si servítky s požadovaným motívom a odstránime všetky ich vrstvy, okrem vrchnej s obrázkom. Ja som si vybrala len jeden vzor s módnymi plameniakmi, ale môžete, samozrejme, kombinovať aj viac motívov.

vyroba-domacich-nazehlovacich-obrazkov
dekupaz-nazehlovacie-obrazky-trochu-inak

Potom opatrne vystrihneme motívy (malé okraje môžu ostať) a umiestnime ich medzi dve vrstvy priľnavej fólie. Aj tu potom motívy znovu vystrihneme, okraje už ale necháme väčšie, aby nám fólia po stranách ostala spojená.

vyroba-domace-nazehlovacie-obrazky-plameniaci
plameniaci-nazehlovacie-obrazky-diy

Tento proces opakujeme niekoľkokrát, v závislosti na tom, koľko vzorov použijeme. Ja som na jednu obliečku na vankúš použila 15 plameniakov.

vyroba-nazehlovacich-obrazkov-diy
servitkova-technika-na-textil-nazehlovacie-obrazky

Pod textíliu najprv vložíme papier na pečenie a až potom na ňu umiestnime vystrihnuté motívy na zažehlenie. Na ne príde potom opäť list pečiaceho papiera (čiže najprv papier, potom textília, zafóliované motívy a potom znovu papier).

zazehlovacie-obrazky-na-textil

Žehličku rozpálime na najvyššiu teplotu, a po dobu 10 až 15 sekúnd cez pečiaci papier zažehľujeme vyrobené nažehlovacie obrázky. Následne opatrne odstránime pečiaci papier, a voilà , dielo je dokonané.

nazehlovacie-obrazky-vlastnej-vyroby
plameniaci-nazehlovacie-obrazky-diy

Vyzerá to skvele a ani pranie by nemalo byť problémom. 👍🏻

Vyskúšajte to!

Mohlo by vás tiež zaujímať