Mia znovu objavuje severský štýl bývania

Nordic Living 2.0

12.09.2018 | 

Severský štýl bývania je stále veľkou témou, už som vám o nej veľa písala. Avšak zabudla som povedať, ako a kde vlastne tento obľúbený dizajn vznikol. Tak som sa opäť vydala hľadať stopy a zalovila som v pamäti na časy z minulého storočia. Zatiaľ čo ja som v tej dobe radšej strašila po Amerike a sledovala dizajnérov ako je Charles Eames (a tiež rock ’n‘ roll), Škandinávia bola zaneprázdnená budovaním nových trendov.

„Form follows function” – forma nasleduje funkciu

 Za otcov severského štýlu v architektúre a interiérového dizajnu sú považovaní Finne Alvar Aalto (Fínsko) a Däne Arne Jacobsen (Dánsko), hoci tento štýl vo vysokej miere ovplyvnili aj mená ako Verner Panton (Dánsko), Poul Henningsen (Dánsko, Švédsko) a Hans Wegner (Dánsko). Tento štýl bol založený primárne na funkcii, no vzniklo z neho mnoho slávnych návrhov, ktoré sa ujali v množstve domácností. Na rozširovanie severského štýlu nábytku bola okrem optickej redukcie (pretože predtým bol vychýrený najmä zdobený nábytok) rozhodujúca ešte jedna vec: začiatok sériovej výroby a myšlienka, že dobrý dizajn by mal byť prístupný pre všetkých, takže aj pre mňa 🙂

Severský štýl v modrej

Tento štýl už ale dávno nie je obmedzený len na škandinávsku oblasť. V súčasnosti je rozšírený takmer po celom svete a v našich príbytkoch je momentálne obľúbený v kombinácii s modrou farbou, čo mňa ako milovníčku farebného dizajnu robí obzvlášť šťastnou. Jednoduchý nábytok, kde sú základom drevo, biela, čierna a sivá je takto harmonicky kombinovaný so sviežou farbou. Stále to však nie je všetko, z minimalizmu, ktorý tento nábytok a tiež škandinávsky štýl predstavuje, sa dá jednoducho prejsť na krásne zdobený príbytok, kde neexistujú hranice predstavivosti a kreativity. Poháry, vázy, prikrývky a iné dekorácie – pokiaľ chcete viac pestrosti, odporúčam viac odtieňov modrej.

Prajem veľa radosti pri zariaďovaní!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať