...BUĎ SVETLO!

Osvetlenie

06.10.2016 | 

Aký by to bol byt alebo dom bez svetla? Svetlá a lampy sú dôležitou a nevyhnutnou súčasťou v interiéri. Avšak, aj tak sú často považované za menej dôležité. Výber správneho osvetlenia býva často skôr náhodou. Správne svetlo môže premeniť každú miestnosť na útulné miesto a dobre vyzerajúce dizajnové svietidlá pritiahnu obdivné pohľady.

Plánovanie je dôležité

Správne osvetlenie je možné naplánovať. V závislosti na polohe, farbe svetla a konštrukcie žiarovky môžu byť vytvorené v priestore rôzne nálady. Okrem toho, tiene a intenzita svetla tiež ovplyvňujú priestorový efekt. Najlepšie je rozmiestniť po miestnosti viac rozdielnych druhov svetiel. To znamená, že osvetlenie môže byť vždy prispôsobené podmienkam v závislosti na tom, koľko svetla je potreba. Dôležité je tiež meniť farbu svetla. Správna rovnováha svetla a tieňa je tajomstvo ukľudňujúcej atmosféry v miestnosti.

Na čo klásť dôraz

Osvetlenie je možno umiestniť cielene, to už bolo spomenuté. Nielen svetlo, ale aj pekné detaily v izbách – ako sú obrazy a sochy – si prídu na svoje, pokiaľ sú umiestnené do správneho svetla. Aby sa zabránilo priamemu pohľadu do svetelných lúčov, mali by byť použité tienené LED lampy.  Na tlmené osvetlenie sa obzvlášť hodia úsporné žiarovky. Tí, ktorí dávajú prednosť bodovému svetlu, alebo ho v niektorých miestnostiach potrebujú, mali by zvoliť halogénové žiarovky. Sú vhodné najmä tam, kde je potreba svetlo s dlhším dosahom, ako napr. v kuchyni, na chodbe, alebo v kancelárii. Pre lepšiu reguláciu atmosféry v miestnosti sa dajú ľahko nainštalovať stmievače. Tie umožňujú, aby sa intenzita svetla dala upraviť kedykoľvek.

leuchten10

Bezpečnosť v tme

Kto má rád tápanie v tme, môže naraziť na prekážky. Nehodám možno predísť pomocou detektorov pohybu na chodbách, alebo na schodoch. A nočnému hľadaniu vypínačov je koniec!

Mohlo by vás tiež zaujímať