...Plán A: vládnuť nad všetkými domácnosťami

Plán B: Mia sa ide hojdať!

20.01.2017 | 

Keď kujeme nejaké plány, tak zriedka vyjde ten úplne prvý. Preto je dobré mať v zálohe plán B (alebo C alebo D…). Človek by mal veľmi dobre poznať svoje možnosti, aby ho isté situácie nedostali do zúfalstva. Dokonca aj duch domu, ako som ja, prepadá šialenstvu, najmä keď vidím, že nie je optimálne využitý potenciál príbytkov. Než sa opäť nervovo zrútim, radšej použijem plán B a to v mojom obľúbenom kresle: v hojdacom kresle.

Hojdacie kreslo je dobré na psychiku

To, že pravidelné hojdanie má pozitívny vplyv na našu duševnú pohodu nie je len nejaký môj výmysel, ale práca amerického vedca N. M. Wasona. Zistil, že pravidelné hojdanie je porovnateľné s prijímaním antidepresív a jednoznačne ovplyvňuje pacienta. Čím častejšie je liečená osoba vystavená hojdaniu, tým menej sa môže stanoviť výška lieku. Účinná a zároveň priaznivá metóda na liečbu ľudí s mentálnou nerovnováhou. Dokonca aj matky kolíšu svoje deti, keď chcú utíšiť ich plač – v náručí, kočíku, kolíske alebo v hojdacej sieti. Hojdanie nám napomáha udržať si naše orgány fyzicky aj psychicky v rovnováhe.

schauke-SK

Duchovní otcovia a Michael Thonet

S hojdacím kreslom si môžeme spojiť hneď niekoľko mien. Hoci bol tento vynález pripísaný opakovane Benjaminovi Franklinovi zo Spojených štátov amerických, hojdacie kreslo vynašli pravdepodobne ešte členovia americkej shakerskej voľnej protestantskej cirkvi. Nimi vyvinutý „Shakerský nábytok“, najmä ich verzia hojdacích kresiel je považovaná za samostatný a významný príspevok k dejinám umenia. Užívateľov medzi známými osobnosťami možno nájsť aj v Bielom dome. Americký prezident Abraham Lincoln a John F. Kennedy veľmi milovali svoje hojdacie kreslá – poskytovali im požadovanú relaxáciu, a to najmä pri závažných stresových rozhodnutiach.

Pravá dizajnérska klasika Thonetovho hojdacieho kresla by nemala zostať bez povšimnutia. Jedinečné na tomto výrobku je to, že má obe strany vytvorené len z jedného kusu dreva. Tento komplikovaný proces ohýbania dreva nad horúcou parou je ale príliš drahý, v dôsledku čoho sa Thonetové kreslá vyrábajú len na objednávku.

Zwischenbild2

Relaxácia je balzam na dušu

Tak! Teraz som už znovu pokojná. Takže hojdanie je naozaj potešenie pre telo i dušu. V lete si svoje závesné kreslo vždy umiestnim vonku a keď sa opäť ochladí, tak ho jednoducho premiestnim do interiéru, alebo si zabalená v deke pri krbe užívam leňošenie v mojom starom hojdacom kresle. Stres z celého dňa ma zaručene vždy opustí.

Vždy zostávam uvoľnená,

Vaša Mia.

Mohlo by vás tiež zaujímať