Horúčavy si pýtajú chládok

Ukryte sa v tieni s Miou

18.07.2019 | 

To sú ale horúčavy! ☀️ Hoci som duch, milujem slnko. Pri týchto vysokých teplotách však musím uniknúť, tak ako aj mnohí ľudia, do tieňa. Ale čo presne znamená „v tieni“? Vzhľadom k tomu, že som akási „tieňová bytosť“, bola som šikovná a našla som niekoľko odpovedí, s ktorými sa s vami chcem podeliť.

Ako Galileo zatienil súťaž vedcov

Vonkajšia teplota je ovplyvnená mnohými faktormi. Niekedy slnko svieti silnejšie, niekedy slabšie, niekedy je slnko vyššie, niekedy nižšie. Slnečné svetlo sa tiež môže odrážať a byť zosilnené prostredím: keď sa slnečné lúče odrazia od asfaltu, vydajú viac tepla, ako keď zasiahnu zelenú lúku. Toto všetko ovplyvňuje teplotu a zapríčiňuje, že nie je nikde rovnaká. V tieni však nie je toľko faktorov pre zmenu teploty, preto je v ňom takmer vždy jednotná. A práve z tohto dôvodu sa meria aj teplota v tieni, pretože táto takzvaná teplota tieňa udáva aktuálnu teplotu vzduchu. Vzrušujúce, že?  A vedeli ste, že prvý funkčný prístroj na meranie teploty (teplomer) bol vynájdený v roku 1592 fyzikom Galileom Galileim? 🌡 Veď viete, to je ten génius, ktorému je pripisovaný výrok „A predsa sa točí!“. Teplomer meria, ako veľmi je niečo teplé alebo studené – môže to byť vzduch, voda alebo telesná teplota. V treťom prípade je vďaka horúčave tá moja oveľa vyššia, než je obvyklá, je to tak aj u vás?

Inšpirácie na balkón

Najkrajšia tienistá strana domu

V chládku, mimo slnečných lúčov, je vždy príjemne! Existuje mnoho krásnych a tienistých úkrytov pre únik od prílišného tepla. Moji kolegovia zo sveta duchov milujú skrývať sa v starých temných hradoch alebo cintorínoch. Ale ja ako duch domu mám oveľa viac spôsobov, ako vytvoriť chladné a pohodlnejšie miesto. 😄 Na mojom balkóne som doslova postavila malé „kráľovstvo v tieni“. Namontovala som všade naokolo závesné tyče a na ne zavesila závesy, ktoré ma chránia ako slnečník pred slnečnými lúčmi. Samozrejme, pre príjemný pocit by nemali chýbať rastliny a pekné kvety v okrasných vázach. Svoje miesto si musia nájsť tiež útulné vankúše. Aby ma neotravovali malé lietajúce potvorky, nad moju obľúbenú stoličku som si zavesila sieť proti komárom. Týmto spôsobom je miesto chránené, a zároveň dobre vetrané.

Čo by nemalo chýbať vo vašej tieňovej oáze?

Inšpirácie na balkón

Posielam pozdrav z príjemného tieňa,

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať