Malé ale prekrásne!

Veľké nápady pre malé priestory

16.06.2017 | 

Nie, ani za 200 rokov som si nedokázala zvyknúť na malé priestory, cítim sa v nich stiesnene. Zakaždým, keď som si chcela trochu natiahnuť nohy, tak som do niečoho vrazila alebo zhodila lampu. Ako ste na tom vy? Je pravda, že môj byt nie je príliš veľký. To ale neznamená, že sa v ňom nemôžem cítiť príjemne. Musí byť len správne zariadený. Ja Vám napoviem, ako na to. 🙂

Veľký sen

V časoch urbanizácie sú obytné priestory čoraz vzácnejšie. Aby si mohlo čo najviac ľudí dovoliť bývať v mestách, musí byť stavba bytových domov navrhnutá čo najefektívnejšie. Japonci nám svojimi tzv. Micro-Condos bytmi dokázali, že aj v malom priestore to môže vyzerať veľmi pohodlne. Sú to majstri bývania – vedia správne využívať každý kúsok priestoru. Tak prečo to neskúsiť?

Najdôležitejšie sú tieto tri veci: správny nábytok, materiál a farby. Začnime s nábytkom. Najvhodnejší je taký, ktorý nielen, že vyzerá dobre, ale má aj mnoho dobrých funkcií. Napr. taká posteľ je určite viac praktickejšia, pokiaľ obsahuje úložný priestor a vkusné a užitočné zásuvky. Ale aj lôžko bez úložného priestoru sa dá vybaviť peknými boxami. Tieto boxy by sa mali bez problémov vojsť pod posteľ, mali by k nej skvelo pasovať aj z estetického hľadiska a hlavne obsahovat veľa potrebného priestoru napr. na uloženie zimných vecí.

Kuchyňa nemusí nutne obsahovať veľký rodinný XXL stôl. Najvhodnejší je taký, ktorý šikovne šetrí miesto a zároveň je možné ho príležitostne rozložiť. Čo nás privádza k téme sedenia. Stohovateľné stoličky sú správnym tipom pre tých, ktorí chcú ušetriť miesto a zároveň sa nechcú vzdať svojich drahocenných návštev. Mojim osobným obľúbencom je pohovka s úložným priestorom.

Všeobecne platí, že nábytok vo svetlých farbách opticky vytvára dojem väčšieho priestoru. Drôtený a sklenený materiál otvára priestor a navyše je teraz veľmi trendy.

Posteľ Kufstein so zásuvkami a úložným priestorom
Vyklápacia posteľ Albero

Malé detaily s veľkým efektom

Áno, zrkadlá by mali byť štandardnou výbavou malých miestností. Vizuálne rozširujú priestor, odrážajú slnečné lúče a svetlo, čím zaisťujú skvelú atmosféru, pocit svetla a vzdušnosti. Keď sme už pri tom, tak treba dať pozor aj na svetlo. V žiadnom prípade nepoužívajte veľké závesné stropné svietidlá a lustre – opticky približujú steny bližšie k sebe. Lepšie je rozmiestniť viac menších svietidiel po celej miestnosti, opticky ju to zväčší. A teraz jedna zlá správa pre neporiadnikov: V malých miestnostiach proste nie je žiadny priestor navyše na neporiadok. Ale nebojte sa, s rôznymi farebnými boxami a košíkmi je udržiavanie poriadku naozaj zábava. Okrem toho môžu byť využité všetky rohy a výklenky. A na záver jedna z mojich obľúbených tém: závesy, ktoré musia byť ľahké a vzdušné, aby vám dodali pocit, že je váš príbytok stále väčší a väčší!

Aj z malého priestoru ide urobiť veľký!

Vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať