...Mia sa ide kúpať

Vývoj kúpeľní v priebehu času

02.01.2017 | 

Kúpeľne sú nádherné. Nič nie je pre mňa viac relaxačné, než si po dlhom dni vychutnať teplú sprchu alebo dlhý kúpeľ. V súčasnej dobe je pre nás osobná hygiena a starostlivosť v príjemnej atmosfére samozrejmosťou, ale nebolo to tak vždy.

Od účelových spoločných kúpeľov k luxusu pre každého

Na začiatku 20. storočia boli používané v poschodových domoch k osobnej hygiene spoločné bunky. Iba tí ľudia, ktorí mali nejaké peniaze navyše, si mohli zaplatiť drahý vstup vo verejných kúpeľoch, čo bolo závideniahodné.

V roku 1906 bol otvorený v Londýne hotel Ritz a konečne aj so špeciálnou inováciou: Svojim hosťom ponúkal vlastnú kúpeľňu – teda aspon tým, ktorí si mohli dovoliť apartmán. Keďže som sa práve v tom čase nachádzala v Londýne, tak som sa tam, prirodzene, bola pozrieť a bola som naozaj ohromená tým množstvom prepychu.

mia_altesbad4

Ťažko uveriť, ale na začiatku 20. storočia malo len 3,8 percenta domov vo veľkých mestách vlastnú kúpeľňu. S rozširovaním primárnej siete starostlivosti vo veľkých mestách voda konečne prišla priamo k ľuďom do ich domovov, zameraná zvlášť na starostlivosť o telo v oddelenej ploche v kuchyni alebo spálni.

Od roku 1930 boli kúpeľne konečne na vzostupe, hygiena a telesná kultúra zohrávala pre ľudskú populáciu stále významnejšiu úlohu. Steny boli farebné a lakované alebo kachľové, používal sa maľovaný kovový nábytok. Dekorácie a dizajnové prvky v odtieňoch oranžovej, ružovej a fialovej boli v 70. a 80. rokoch novou vlnou kúpeľňovej atmosféry. Tiež koberce, rastliny a obrazy zažívali svoju novú životnú skúsenosť. Vývoj kúpeľní smerom k Wellness bol nezastaviteľný.

Tipy a triky pre vlastné kúpeľne

Nové rozmery nabrali aj potreby pre starostlivosť o telo. V kúpeľni nesmie chýbať okrem funkčných prvkov, ako sú vešiaky na uteráky, zrkadlá a mydlá, ani individuálna výzdoba.

Pre kúpeľňový textil možno povedať, že čím nadýchanejší, tým lepšie. Tiež niekedy musí byť farebný a výstredný. Osušky, uteráky a kúpeľňové predložky z bavlneného froté zanechajú príjemný mäkký pocit na koži a zároveň dobre sajú vlhkosť, telo vysušia počas niekoľkých sekúnd.

Hrdinom úložných priestorov v kúpeľniach je zrkadlová skrinka. Je k dispozícii vo všetkých možných veľkostiach a typoch – podľa našich individuálnych požiadaviek. Mám tip: pamätáte ešte tie vysoké úzke CD regály? Hodia sa aj do toho najmenšieho rohu a ponúkajú veľa priestoru na vaše poklady.

badenmix-sk

V tomto zmysle,
vždy ostanem krásne čistá 😉

vaša Mia

Mohlo by vás tiež zaujímať